Supermarkety i sklepy spożywcze zużywają najwięcej energii spośród budynków komercyjnych. Mamy już jednak środki pozwalające na oszczędzanie energii i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w sklepach spożywczych.
Systemy chłodnicze odpowiadają za 35-50% całkowitego zużycia energii w sklepie spożywczym. Chłodnictwo w handlu detalicznym odgrywa ważną rolę w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju i efektywności.
Wiarygodne dane o zachowaniu klientów w sklepie przy zachowaniu bezpieczeństwa fizycznego. Dane te można wykorzystać do optymalizacji układu sklepu, poprawy komfortu obsługi klienta i zwiększenia sprzedaży.
Przepisy krajowe i unijne mają na celu przyspieszenie zielonej fali renowacji budynków i zwiększenie wykorzystania inteligentnych technologii we wszystkich budynkach, a także ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku.
Supermarkety i sklepy detaliczne to typowe miejsca, które wymagają jednocześnie ogrzewania i chłodzenia: ogrzewania (w zimie) lub chłodzenia (w lecie), aby zapewnić komfort osobom przebywającym w sklepie, oraz zaawansowanej automatyki chłodniczej, aby zapewnić świeżość i bezpieczeństwo produktów. Przyjmując holistyczne podejście do energii wykorzystywanej w supermarkecie, kontrolując zarówno energię zużywaną, jak i wytwarzaną (np. poprzez wykorzystanie ciepła wytworzonego w procesie chłodzenia), możemy stworzyć wysoce wydajny i zrównoważony supermarket.
Wpływ tradycyjnych, syntetycznych czynników chłodniczych (F-gazów) na globalne ocieplenie jest do 25 000 razy większy niż w przypadku stosowania dwutlenku węgla jako czynnika chłodniczego.
F-gazy były zwykle stosowane w urządzeniach chłodniczych, klimatyzacyjnych i pompach ciepła, a przejście na naturalne chłodzenie CO2 jest bardzo skutecznym krokiem, który supermarkety mogą podjąć, aby osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju, a jednocześnie poprawić wydajność!
Z kamer generowana jest ogromna ilość danych, które można zintegrować z innymi systemami, aby zapewnić klientom wartość wykraczającą poza fizyczne bezpieczeństwo.
Na przykład dane z kamer mogą być analizowane wraz z danymi pochodzącymi z innych technologii, takich jak system zarządzania budynkiem (BMS), i mogą być wykorzystywane do tworzenia map cieplnych ruchu w sklepie w celu optymalizacji układu pomieszczeń bez naruszania prywatności klientów.